Trendy Mama w teatrze: „Och, Emil”

dnia

Przedstawieniem „Och, Emil!” w reżyserii Lecha Chojnackiego Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu zainaugurował pierwszy marcowy weekend. Nie mogłyśmy tego z Julią przegapić tym bardziej, że spektakl powstał w oparciu o klasykę literatury dziecięcej – powieść Astrid Lindgren „Emil ze Smalandii”.

Przypomnijmy: książki tej szwedzkiej pisarki podbiły niemalże cały świat. Przygody Pippi czy niesfornego Emila Svensonna, znają i mali, i duzi – także z filmowych ekranizacji.

Wałbrzyskim „Lalkom” ukłon należy się przede wszystkim za to, że dzięki oryginalnemu podejściu i rozwiązaniom scenicznym, o figlach i „wpadkach” sympatycznego chłopca mogła dowiedzieć się ta najmłodsza część publiczności, która dopiero stawia pierwsze kroki na literackich ścieżkach – dzieci w wieku 3 +. Julia do dziś krzyczy „Emil, gdzie jesteś?”.

Tytułowy Emil to psotnik jakich mało – jest nieprzewidywalny i pełen szalonych pomysłów. Choć wyglądem przypomina aniołka (jasne włosy), daleko mu do grzecznego i ułożonego malca. Rodzice mają z nim istne utrapienie. Gdzie się nie ruszy, tam coś się dzieje: a to znika kiełbasa, a to garnek z rosołem ląduje mu na głowie. Wszystkiego wydaje się być ciekaw, niczego się nie boi, kocha marzyć: raz pragnie zostać żołnierzem, innym razem lekarzem, nauczycielem, „szybkobiegaczem” czy „wszystkozjadaczem”.

Zaprezentowana na deskach teatru opowieść zaskakuje nieoczekiwanymi zwrotami akcji, komizmem sytuacyjnym, kolorami i muzyką (Piotr Klimek). Emil śpiewa, wędruje, znika i ucieka, wciągając przy tym w swe zabawy całą rodzinę (mamę, tatę, siostrę i ciotki) oraz…publiczność! Widz bowiem wraz z głównym bohaterem odwiedza jego dom, podwórko i cyrk, a nawet wstępuje do armii!

Spektakl w zabawny sposób obnaża relacje panujące na linii: rodzic-dziecko, uwypukla negatywne zachowania nas – dorosłych, ukazując przy okazji kalejdoskop uczuć: radość, miłość, zdenerwowanie, strach, smutek, rozczarowanie. Z piękną i mądrą puentą: że warto się uczyć. I nie chodzi tu tylko o wiedzę szkolną.

Propozycja TLiA z pewnością umili każdemu niedzielne przedpołudnie. Czas trwania: 60 minut. Godz. rozpoczęcia: 12.30. Bilety w cenie 16 (ulgowy) i 19 zł (normalny) do nabycia online lub w kasie obiektu. Śledźcie uważnie repertuar!

Jedyny minus (w naszym przypadku) – 15-minutowe opóźnienie występu.

P.S. Astrid Lindgren (1907-2002)

Szwedzka pisarka urodzona 14 listopada 1907 roku w Vimmerby. Popularność zdobyła dzięki Pippi Pończoszance – postaci, którą wymyśliła dla swojej chorej córeczki. Debiutowała w 1944 roku powieścią pt. „Zwierzenia Britt-Marii”. Jej książki przetłumaczono na ponad 100 języków. Do najbardziej znanych dzieł autorki należą takie tytuły jak: „Lotta z ulicy Awanturników”, „Emil ze Smalandii”, czy „Dzieci z Bullerbyn”. Za swą twórczość Lindgren uhonorowana została wieloma prestiżowymi nagrodami. Zmarła w Sztokholmie w 2002 roku.

Źródło zdjęć: Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu

Reklamy

9 Komentarzy Dodaj własny

 1. Bookendorfina pisze:

  Szkoda, że tak daleko ode mnie, chętnie wybrałabym się na taki rodzinny teatr. 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  1. Na pewno w każdym miejscu coś się znajdzie!

   Polubienie

 2. Aleksandra Załęska pisze:

  Bardzo lubimy z synem chodzić do teatru, to zawsze okazja do spełnienia miło czasu i okazja do porozmawiania o ważnych tematach.

  Polubione przez 1 osoba

 3. alleve pisze:

  Opis sztuki zachęcający. Moje postanowienie 2019ro częściej chodzić do teatru 🙂

  Polubienie

  1. Bardzo dobre postanowienie 🙂

   Polubienie

 4. Karolina pisze:

  Och jak ja dawno nie byłam w teatrze a w teatrzyku ostatni raz w szkole podstawowej 🙂 Niedługo mam zamiar wybrać się do Opery Śląskiej.

  Polubione przez 1 osoba

 5. Bardzo ciekawy i interesujący post, czekam na więcej i oby tak dalej 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s