Czytelnia TM: Jesper Juul „Życie w rodzinie”

Dziś polecam Wam książkę „Życie w rodzinie” Jespera Juula. Wybrałam ją nie ze względu na modne koncepcje pedagogiczne, czy gotowe „złote” rozwiązania, jakie przeważnie proponują amerykańscy autorzy w poradnikach dla rodziców, a z powodu holistycznego podejścia do tematu zasygnalizowanego w tytule i potraktowania kwestii wychowawczych jako procesu, polegającego na wzajemnym uczeniu się i rozumieniu swych potrzeb.

Kto śledzi na bieżąco blog, ten wie, że duńska filozofia jest szczególnie bliską memu sercu. W środowisku, w którym ja się obracam, a więc wśród mam-nauczycielek i pasjonatek wszelakich lektur o macierzyństwie, Juul jest ważny, może nawet pretenduje do miana guru. Osobiście uważam, że warto zapoznać się z jego poglądami i „wyciągnąć” z nich dla siebie to, co najlepsze. Po co? By mieć wiedzę i świadomość tego, jak istotne są relacje między mamą, tatą a dzieckiem. I że każdy, niezależnie od wieku, zasługuje na szacunek, szczerość i właściwe traktowanie.

W omawianej publikacji znajdziecie esencję myśli twórcy Familylab, czyli to, co definiuje rodzinę i określa miejsce jednostki w grupie.

Poznacie najważniejsze wartości w rodzicielstwie i partnerstwie, na które składają się:

 1. Godność
 2. Integralność
 3. Autentyczność
 4. Odpowiedzialność
 5. Wspólnota
 6. Przywództwo dorosłych

Jesteś ciekawa/y, co kryje się pod tymi pojęciami? Sięgnij do źródeł!

Podpowiem tylko, że „naukowe treści” poparte są autentycznymi sytuacjami oraz przykładami „dobrych” i „złych” wypowiedzi, kierowanych zarówno w stronę dziecka, jak i współmałżonka.

Okazuje się bowiem, że przyczyna większości kryzysów w dużej mierze tkwi w niewłaściwym wyartykułowaniu oczekiwań, próśb czy ogólnie komunikatów.

Zachęcam do czytania!

Reklamy

2 Komentarze Dodaj własny

 1. ragus.pl pisze:

  Bardzo ładne wydanie. Zaciekawiłaś mnie tą propozycją i z pewnością ją przeczytam. Pozdrawiam

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s