Raz jeszcze o parentingu: intuicja czy wiedza? Plus 6 cech (nie) idealnego rodzica

Zainspirowana (znów!) duńską filozofią „hygge” i stylami wychowania postanowiłam podzielić się z Wami własną wizją macierzyństwa i „definicją” rodzica. Oto 6 istotnych cech, może nie idealnej, ale spełnionej mamy.

R jak radość. Wychowywanie dzieci nie jest łatwe, ale w ogólnym rozrachunku powinno dawać nam szczęście. Uśmiechnięta mama, zadowolony tata = wesoły maluch.

O jak odpowiedzialność. Za to, jaki dajemy przykład, za wypowiadane słowa, za gesty, za podejście, za rozwój…

D jak działanie. Bądźmy aktywni, pokazujmy dziecku, że mamy ochotę: na zabawę, na naukę, na rozwój, na spacer, na rozmowę.

Z jak zaufanie. Jeśli budujemy je od początku, istnieje spora szansa na sukces. Dziecko nie ma się bać, „czaić”, ukrywać…powinno wiedzieć, że zawsze może na nas liczyć.

I jak inwencja. To od nas zależy, jak ukierunkujemy naszą pociechę. Jeśli maluch lubi wymyślać niestandardowe zabawy, układać klocki i puzzle po „swojemu”, bądź zapragnął w danym momencie pokolorować misia na zielono, a nie np. na brązowo, pozwólmy mu rozwinąć skrzydła wyobraźni. Zamiast „pouczać” i „wbijać” w schematy, stwórzmy córci/synkowi okazję i warunki do poznawania różnych sportów, aktywności, zabaw. A potem niech sama/sam zadecyduje, co sprawia jej/mu przyjemność, co chciałaby/chciałby ćwiczyć, doskonalić. Dzieci naprawdę to wiedzą i nawet kilkulatki mają już swoje preferencje!

C jak cierpliwość. Wiem, że czasem wydaje się to niemożliwe, ale naprawdę warto wypracować tą cechę. Przydaje się w każdej sytuacji: przy tłumaczeniu, rozmowie, odrabianiu lekcji itp.

 

klub-supermama

 

A jeśli któraś z mam jest zainteresowana teorią w praktyce, zapraszam do Krakowa. 21 lutego (środa) o godzinie 10.30 w sali kameralnej 203 w ramach zajęć KLUB SUPER MAMA, organizowanych przez Nowohuckie Centrum Kultury, odbędzie się wykład pt. Intuicja rodziców  czy wiedza specjalistów – czym się kierować w wychowaniu dzieci?

Celem spotkania jest przybliżenie tendencji określających współczesne modele wychowania i wskazanie kryterium wyboru tego, co w nich najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Super-mama-2018_A3

Intuicja, czy rzetelna wiedza?

Odpowiedzi na te pytania udzieli Maria Apanasowicz – psycholog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Krakowie, zajmująca się diagnozą i terapią dzieci i młodzieży oraz ich rodzin.

Maria Apanasowicz znana jest również z zaaangażowania w działalność rozwijającą kompetencje wychowawcze rodziców w ramach spotkań „Szkoły dla Rodziców”. Prowadzi ponadto wykłady w instytucjach pozaszkolnych realizujących pracę dydaktyczno-kulturalną dla dzieci i dorosłych.

bilety – 1 zł

Źródło zdjęć: Nowohuckie Centrum Kultury oraz pixabay.com

Reklamy

6 Komentarzy Dodaj własny

 1. buszujwkuchni pisze:

  Bardzo ciekawy post dla przyszłych i obecnych rodziców! 🙂
  Pozdrawiam,
  https://buszujwkuchni.com : )

  Polubienie

 2. Konfabula pisze:

  Kiedyś ktoś mi powiedział, że intuicja to wiedza, którą właściwie zapomnieliśmy i gdzieś w podświadomości jeszcze istnieje. Więc wiedza.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Mądrze i ciekawie podsumowane 🙂

   Polubienie

 3. Marta K pisze:

  No tak…ta cierpliwość… Wciąż ćwiczę, trenuję i próbuję. Z różnymi efektami, ale mocno nad tym pracuję 🙂

  Polubienie

 4. Pau Elegancka pisze:

  U mnie to mix wiedzy, intuicji ale i doświadczenia

  Polubione przez 1 osoba

  1. Najważniejsze, że się sprawdza!

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s