Lekcja angielskiego z TM: na co zwrócić uwagę przy zapisywaniu dziecka do szkoły językowej

dnia

Choć angielski na dobre zadomowił się już w przedszkolach i szkołach, warto zapisać dziecko na dodatkowe lekcje. Co należy wziąć pod uwagę, wybierając kurs? O tym, drogi Rodzicu, dowiesz się, czytając ten wpis.

Przede wszystkim nie kierujcie się modą. To, że akurat synek lub córka znajomych uczy/uczą się „taką a taką” metodą, nie oznacza wcale, że zaproponowany model przyswajania wiedzy sprawdzi się i u Waszej pociechy.

Tzw. test „na wejściu”. Jest ważny po to, by wybrać odpowiedni stopień zaawansowania (w przypadku dzieci piszących).

Lektorzy/Nauczyciele. Powinni legitymować się dyplomem ukończenia studiów wyższych (filologia angielska) bądź certyfikatem potwierdzającym językowe kwalifikacje. A do tego – mieć przygotowanie pedagogiczne, ukończone kursy metodyczne itp. Nie bójmy się o to zapytać!

Wyposażenie. Stanowiska komputerowe lub tablica multimedialna/rzutnik, odtwarzacz płyt CD to dziś podstawa! A oprócz tego: książeczki, zabawki itp.

Organizacja. Czy jest wyznaczone miejsce na ubrania? (nie jest za fajnie siedzieć w mokrej od deszczu lub śniegu kurtce…ani nawet powiesić taki ciuch na oparciu krzesła). Czy są przerwy między zajęciami? Jeśli tak, gdzie wtedy przebywa dziecko, co robi? Czy istnieje możliwość, by napić się wody, herbaty, pójść do toalety?

Ilość osób w grupie. Jeśli liczba kursantów przekracza 7/10 osób, zrezygnujmy.

Rodzaj kursu. Intensywny czy tradycyjny? Raz lub dwa razy w tygodniu? Lekcja 45 minutowa a może pełna godzina zegarowa? O której? 16.00, 19.00? To wszystko ma znaczenie!

Centrum egzaminacyjne. Sprawdźmy, czy w szkole można uzyskać międzynarodowe certyfikaty, zwłaszcza jeśli planujemy przeprowadzkę do innego państwa itp.

Materiały. Osobiście nie wierzę w skuteczną naukę bez książek, dlatego dopytałabym się o podręcznik, ksero, segregator itp.

Postępy. Czy są jakoś mierzone? Quizy, testy w formie zabawy itp.

Dokument. Czy na zakończenie kursu dziecko otrzyma dyplom, zaświadczenie itp.? Jeśli tak, to z jaką informacją, oceną itp.?

Koszty. Co obejmuje cena? Kurs, podręcznik, dodatkowe wyjścia? Jak rozumiemy pojęcie godziny lekcyjnej? 45 minut, 60? Czy płacimy „z góry” czy tylko za zajęcia, które się odbyły? A co, jeśli dziecko zachoruje? Jak „nadrobić” zaległy materiał? O ile i czy w ogóle zmniejszy nam się wtedy opłata? Albo odwrotna sytuacja: nieobecny lektor. Zastępstwo? Odwołanie? Zwrot pieniążków? To naprawdę istotne kwestie!

Strona internetowa/Facebook/Instagram. Praktyczne narzędzia, służące do komunikacji, budujące wizerunek, markę placówki.

I najważniejsze: nie zmuszajmy dziecka do nauki, jeśli tego nie chce. Gdy po miesiącu zajęć zobaczymy, że malec wciąż jest „na nie”, odpuśćmy. Dodatkowy angielski powinien być przyjemny, a nie nudny i męczący!

Źródło zdjęć: pixabay.com

Reklamy

9 Komentarzy Dodaj własny

 1. Dziękuję za poradnik, który wkrótce mi się przyda 🙂 Szkoła do której uczęszczał mój syn nie spełnia nawet połowy z tych punktów 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  1. Przykro mi…poradnik pisałam z perspektywy i mamy, i nauczyciela, i lektora. Wiem, jak to wszystko wygląda „od kuchni”, dlatego warto się przygotować. W końcu chodzi i o zadowolenie dziecka, i o efekty, i o jakość. Życzę powodzenia w wyborze!

   Polubienie

 2. Ola pisze:

  Bardzo przydatny poradnik!

  Polubione przez 1 osoba

 3. Ania pisze:

  ciekawe uwagi

  Polubione przez 1 osoba

 4. Magda pisze:

  Dzieci to mają dobrze 🙂 Na moich lektoratach na studiach wieszało się mokra kurtkę na oparciu i tyle. Fajnie by było, gdyby uczelnie zainwestowały w wieszaki w salach 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  1. Osobiście uważam, że jeśli ktoś decyduje się prowadzić szkołę, powinien mieć ku temu odpowiednie warunki, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci…

   Polubienie

 5. Bielecki.es pisze:

  Z pozoru błahe rzeczy sumarycznie dają obraz rzetelnej lub nierzetelnej firmy. A i dziecka nie wolno zmuszać na siłę tylko zachęcać i proponować określone zajęcia – zmuszane szybko się zniechęci, bez względu na rodzaj zajęć – językowe, muzyczne, sportowe.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s