Coaching w edukacji

Coaching jest ostatnio chyba najmodniejszym pojęciem. Podążając za trendami, postanowiłam sprawdzić, jak wykorzystać to podejście w dziedzinie, którą zajmuję się zawodowo, a więc w szkolnictwie. Na efekty nie musiałam długo czekać.

Już w roku 2016 z wynikiem 100% ukończyłam szkolenie metodyczne „Podejście coachingowe w edukacji”, przygotowane przez zespół Pearson we współpracy z Bartłomiejem Jaślikowskim – coachem The Coaches Training Institute London i otrzymałam imienny certyfikat.

Dziś dzielę się z Wami podstawami zdobytej wiedzy.

Zacznijmy od definicji. Najkrócej mówiąc, coaching to „partnerska i wspierająca relacja”, jaka zachodzi między nauczycielem a uczniem, służąca jego motywacji i inspiracji nie tylko w szkole, ale i poza nią.

mentor-2063045_960_720W coachingu najważniejsze jest słuchanie, ale nie na poziomie wewnętrznym, czy skoncentrowanym, lecz globalnym, biorącym pod uwagę komunikat, emocje i postawę mówiącego.

Kolejne są cele, które należy sobie stawiać. Robi to i dziecko, i wychowawca/przedmiotowiec. By były realne, osiągalne i mierzalne należy je spisać na specjalnej karcie. Dzięki temu narzędziu na bieżąco śledzimy postępy, widzimy mocne i słabsze strony, wiemy, nad którym obszarem trzeba popracować.

Zaangażowanie i tzw.”pozytywne myślenie” również zaliczymy do ważnych elementów tej metody. Podobnie jak pozbywanie się złych nawyków w postaci komunikatów-blokad typu: „nigdy tego nie zrozumiem”, utrudniających naukę, a mogących przybierać różne formy.

W coachingu warto też nagradzać poprzez konstruktywne chwalenie (nawet za drobne postępy!), rozmowę i analizę.

Gdyby wszyscy belfrzy skorzystali z tej wiedzy, lekcje w polskich placówkach oświatowych mogłyby wyglądać zupełnie inaczej.

Zainteresowanych bliżej ogólną tematyką coachingu odsyłam do lektury poniższego czasopisma.

IMG_20180201_075336_724

Źródło zdjęć: pixabay.com oraz własne

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s