Jak sobie pościelesz…, czyli na co należy zwrócić uwagę, kupując poduszkę do spania

Spokojny i odpowiednio długi sen jest podstawą naszego dobrego samopoczucia rano, dlatego dobór odpowiedniej poduszki jest niezwykle istotny. Zdziwicie się, ile na rynku mamy ofert w tym zakresie!

Ceny są różne – w zależności od materiału, przeznaczenia i rozmiaru. Kupując taki produkt, zadbajmy jednak o nasz komfort; nie zawsze opłaca się oszczędzać.

Nie przesadzajmy również w drugą stronę – odmawiajmy udziału w spotkaniach i prezentacjach firm, reklamujących super zdrową pościel – nie musimy mieć od razu kołdry czy koca za 3 lub 4 tysiące, a tyle mniej więcej właśnie zapłacimy za odrobinę luksusu na organizowanych (najczęściej w hotelach) komercyjnych pokazach.

Zamiast podejmować pod wpływem chwili, nagłego impulsu decyzję, postawmy na wiedzę. Trendy Mamo, przed pójściem do sklepu, koniecznie zapoznaj się z poniższym poradnikiem!

A jeśli już Twoja noga przekroczy próg marketu/domu handlowego, połóż się na kilka sekund/minut na ekspozycyjnym łóżku i sprawdź, czy jest Ci wygodnie.

Pamiętaj ponadto, by ze względów higieniczno-zdrowotnych dość często wymieniać poduszki! (do dwóch lat!).

Wykorzystaj zimę – raz na jakiś czas przewietrz pościel. Mróz i niskie temperatury pomogą ci pozbyć się bakterii, kurzu itp.!

 PODUSZKI NATURALNE

bamboo-3028709_960_720

Ze względu na właściwości (przyjazne dla skóry, wysoka wchłanialność wilgoci) najdroższe i najbardziej pożądane, choć dawniej, jeszcze przed wynalezieniem syntetycznych wypełnień, był to towar powszechnie używany (bo jedyny), bez etykiety „exclusive”.

Oto ich rodzaje:

Poduszki z wypełnieniem z bambusa. O cudownym działaniu tej rośliny przekonała mnie koleżanka, która po urodzeniu dziecka, używała wszystkiego, co bambusowe, łącznie z kocykami, pieluszkami i chustami. I miała rację! Bambus bowiem reguluje temperaturę, pozwala skórze oddychać, przepuszcza i odparowuje wilgoć, przyjazny jest też dla alergików.

Poduszka z zieloną herbatą. Osobiście nie widziałam jeszcze takiej „perełki”, ale z chęcią kupię, gdy tylko pojawi się na półkach 🙂 Jej walory są, jak przypuszczam, nieocenione! Wszak zielona herbata to prawdziwy eliksir młodości: koi, walczy z bakteriami, wpływa na urodę, relaksuje, oczyszcza.

Poduszki z wypełnieniem jedwabnym. Zalety: nie przyciągają kurzu, świetne dla alergików. 

Poduszki wełniane (kaszmir, wełna wielbłądzia i z merynosów australijskich). Podobnie, jak jedwabne, są antystatyczne, a do tego można ich używać o każdej porze roku: zimą ogrzeją, latem pochłoną wilgoć.

Poduszki z wypełnieniem z orkiszu. Łagodzą bóle głowy, mięśni, poprawiają wygląd skóry i standardowo – odprowadzają wilgoć.

Poduszki z wypełnieniem z gryki. Przede wszystkim dopasowują się do kształtu ciała i odcìążają kark.

Poduszki z wypełnieniem z łuski prosa. Nie szeleszczą, są miękkie, delikatne i zapewniają ciepło. Zalecane w okresie jesienno-zimowym.

Poduszki z wypełnieniem puchowym. Miękkie i lekkie, doskonale odprowadzają wilgoć. 

Poduszki z pierza. Takie wypełnienie jest tańsze niż puch (tu mamy dodane pióra), ale nieco gorsze jakościowo – cięższe i twardsze.

 

 

PODUSZKI SYNTETYCZNE 

pillow-1890942_960_720

Często polecane przez lekarzy ze względu na pewną cechę: ich wsad (anilana, granulat, pianka, lateks, włókna) nie stanowi pożywki dla roztoczy, jak np. puch czy pierze.

 

PODUSZKI ORTOPEDYCZNE 

08c0b7b23ade936d436d54d9a4d70fe1
Poduszka Sissel Classic, cena 189 zł; dla osób z problemami szyjnego odcinka kręgosłupa (np. lordozą) oraz dla tych, którzy pragną wypocząć bez bólu 

Przeznaczone dla osób ze schorzeniami kręgosłupa, zarówno szyjnego, jak i piersiowo – lędźwiowego. Dostępne zazwyczaj w sklepach medycznych, kwalifikują się jako produkt specjalistyczny. Zapobiegają napinaniu mięśni, porannym drętwieniom, łagodzą już istniejące objawy i hamują powstawanie nowych; dostosowane do anatomicznej budowy karku, idealnie podtrzymują plecy, zapewniając właściwe ułożenie.

 

PODUSZKI DLA KOBIET W CIĄŻY 

8acd29b947c5a29d02b5073b601ba560
Poofi – poduszka od Mamissima, cena 249 zł; odciąża nogi, podparcie całej linii ciała, 2 strefy twardości!

Ułatwiają zasypianie w pozycji bocznej i odciążają kręgosłup, ich kształt przypomina rogala. Wyprofilowane, wygodne dla przyszłej mamy i dziecka 🙂

 

A Wy, korzystacie lub korzystałyście z takich „dobrodziejstw natury”? Czy kiedykolwiek, wybierając poduszkę, zastanawiałyście się nad tym, czy jej kształt, wypełnienie, wielkość są dla Was odpowiednie?

Podzielcie się wrażeniami, opiniami i radami!

 

Źródło zdjęć:

pixabay.com

https://omedika.pl/sissel-classic-poduszka-ortopedyczna-p821.html

https://www.mamissima.pl/akcesoria_dla_rodzicow/poduszki_i_koce/poofi_-_poduszka_do_spania_dla_kobiet_w_ciazy_organic_bordo.html

 

Źródło informacji: https://www.jakkupowac.pl/jaka-poduszke-do-spania-kupic/

4 Komentarze Dodaj własny

  1. Agata pisze:

    Ja się ostatnio budzę w nocy i już wiem czemu. Przez wielką poduchę. Najlepiej mi służy spanie bez 😉

    Polubione przez 1 osoba

    1. Bez też jest zdrowo. Kręgosłup np.lubi płaskie i twarde powierzchnie 🙂

      Polubienie

  2. europeanjull pisze:

    No właśnie szukam jakiejś wygodnej poduszki, bo moja jest fatalna, przyda mi się twój wpis 🙂

    Polubione przez 1 osoba

    1. Cieszę się! I udanych zakupów!

      Polubienie

Dodaj komentarz