Ferie z TM: najlepsze spektakle teatralne dla dzieci!

Festiwal Teatrów dla Dzieci w Krakowie to z pewnością najważniejszy punkt programu tegorocznych ferii zimowych. W trwającym dwa tygodnie przeglądzie wezmą udział teatry z całej Polski, prezentując na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury starannie dobrane i najciekawsze przedstawienia dla małych widzów. Edycja 2018 Festiwalu przypomni przygody dobrze znanych i lubianych bohaterów m.in. Jasia i Małgosi, Koziołka Matołka, Calineczki i Brzydkiego kaczątka. Trendy Mama serdecznie zaprasza na to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie! 

SCENA NCK, g. 11.00 

12 lutego (poniedziałek)

 

JAŚ I MAŁGOSIA – Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana – Będzin

Jaś i Małgosia_6-1

Rozśpiewana i roztańczona interpretacja klasycznej bajki braci Grimm, ze szczyptą dydaktyzmu i mnóstwem zabawy. Mali bohaterowie to rozbrykane rodzeństwo, które nie zawsze ma ochotę słuchać swoich rodziców, przez co szybko wpada w kłopoty. Z czasem dzieci przekonują się jednak, że zuchwałe zachowanie nie popłaca. W spektaklu pojawia się cała galeria barwnych postaci: groźna Baba Jaga, sympatyczne wiewiórki, bajkowe drzewa i przebiegły kocur, a oprawa muzyczna i scenografia dopełniają wrażeń.

czas trwania: 1 godz. 25min. (w tym przerwa)

13 lutego (wtorek)

MIŁEK – OPIŁEK – Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana – Będzin

miłek opiłek_1

Tytułowego baranka Miłka-Opiłka poznajemy podczas zabawy z innymi członkami zwierzęcej społeczności na leśnej polanie. Jednak główny bohater czuje się wyobcowany. Ma wyjątkowo niskie poczucie własnej wartości, przez co wydaje mu się, że nie zasługuje na sympatię innych. Próby zaradzenia tej sytuacji powodują cały szereg zdarzeń, które wciągają bohatera w coraz bardziej niebezpieczny świat złudnych przyjemności i uzależniają go od sztucznie stymulowanego dobrego samopoczucia. Ostatecznie, dzięki pomocy niezawodnych przyjaciół, udaje mu się wyjść z kłopotów i odnaleźć prawdziwe szczęście. Spektakl ukazuje młodemu widzowi, ku przestrodze, czym jest uzależnienie.

czas trwania: 1 godz. 10 min. (w tym przerwa)

14 lutego (środa)

TYGRYS PIETREK – Teatr Lalek Banialuka – Bielsko-Biała

Opowieść o małym Tygrysie Pietrku, którego przeraża otaczający świat, od dawna należy do kanonu literatury dziecięcej. Uniwersalne przesłanie poruszające tak istotne sprawy jak strach, odwaga, pokonywanie własnych słabości, przyjaźń i oddanie rodzinie sprawia, że najmłodsi łatwo identyfikują się z tytułowym bohaterem. Aktorom w żywym planie towarzyszy pomysłowa inscenizacja – duże formy lalkowe i plastyczne oraz  egzotyczne totemy. Ten ciepły i dowcipny spektakl z pewnością spodoba się wszystkim, którzy lubią dobrą zabawę połączoną z ważnym przesłaniem.

czas trwania: 55 min. (bez przerwy)

15 lutego (czwartek)

SUPER PIOTRUŚ PAN – Teatr Lalki i Aktora Kubuś – Kielce

To opowieść o prawdziwej miłości i przyjaźni. Głównym jej bohaterem jest chłopiec, który nie chce dorosnąć. Pewnego razu w jego beztroskie, pełne przygód życie na wyspie Nibylandii wkracza Wendy. Jej przybycie owocuje w zdarzenia, po których nic już nie będzie takie, jak dotychczas. Przyjaźń i lojalność poddane zostaną najcięższej próbie. Obudzi się tęsknota i pojawią nowe, nieznane dotąd uczucia. „Super Piotruś Pan” to dynamiczne, barwne przedstawienie, pełne zaskakujących zwrotów akcji, efektów specjalnych, z galerią niesamowitych postaci.

czas trwania – 1 godz. (bez przerwy)

16 lutego (piątek)

PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA – Teatr Lalki i Aktora Kubuś – Kielce

Pogodne, rozśpiewane, żywiołowe i pełne uroku przedstawienie, którego główny bohater przemierza świat, szukając swego miejsca na ziemi. Odwiedza egzotyczne kraje, poznaje ich mieszkańców i przeżywa wiele emocjonujących przygód – groźnych, zabawnych i pouczających. Wychodzi cało z każdej opresji i w chwale przybywa do Pacanowa, odnajdując całkiem blisko to, czego szukał po całym świecie. Akcja toczy się wartko, co powoduje szybkie zmiany miejsc zdarzeń. Pozwala na to prosta, ale pomysłowa scenografia. Jej umowność i czyste, żywe kolory pobudzają wyobraźnię najmłodszych widzów.

czas trwania – 55 min. (bez przerwy)

19 lutego (poniedziałek)

BRZYDKIE KACZĄTKO – Teatr Lalek Rabcio – Rabka-Zdrój – Premiera

Sztuka napisana przez Igora Bojovica jest trawestacją baśni Hansa Christiana Andersena. Historię „Brzydkiego kaczątka” opowiada klaun, który doświadczył w dzieciństwie nietolerancji i odrzucenia z powodu swojego wyglądu. Dzięki opowieści o kaczątku przekonał się, jakie wartości w życiu są najważniejsze. To spektakl o miłości, ale także o cierpieniu, stygmatyzacji, wytrwałości oraz pięknie ukrytym przede wszystkim w sercu. Przedstawienie jest kombinacją żywego planu i teatru lalek.

czas trwania – 50 min. (bez przerwy)

20 lutego (wtorek)

GAŁGANIARZ I PATYCZEK – Teatr im. A. Mickiewicza – Częstochowa

Bajka w piękny i poetycki sposób mówi o zmaganiu się człowieka z przeciwnościami losu oraz przenikaniu się dobra i zła. Dzięki magicznej katarynce poznamy historię złego i chciwego Gałganiarza oraz biednego sieroty – Antosia Patyczka, który marzy o kochających rodzicach i ciepłym kącie. Podczas samotnej wędrówki Patyczek spotyka Złodziejaszków, Czarnoksiężnika, Zegarmistrza, zaczarowaną Papugę i przeżywa mnóstwo niezwykłych, a także pouczających przygód.

czas trwania: 70 min. (bez przerwy)

21 lutego (środa)

CALINECZKA – Teatr Maska – Rzeszów

calineczka_1

Ta historia zaczyna się od magicznego ziarenka. To z niego wyrasta piękny kwiat, w środku którego znajduje się jeszcze piękniejsza dziewczynka. Jest ona tak mała, że płatek róży służy jej za kołdrę, a łupinka orzecha za kołyskę. Calineczka, bo właśnie o niej mowa, wiodła szczęśliwe życie do czasu, gdy została porwana przez pewną ropuchę, poszukującą żony dla swojego syna. W ten sposób rozpoczyna się wielka podróż niewielkiej dziewczynki w poszukiwaniu szczęścia i własnego miejsca na świecie. Przygody Calineczki ukazują świat z perspektywy dziecka, dla którego wszystko wokół jest ogromne, nowe i intrygujące, ale czasem także groźne.

czas trwania: 55 min. (bez przerwy)

22 lutego (czwartek)

KIEDY KRÓLA BOLI ZĄB – Teatr Lalek Rabcio – Rabka-Zdrój

kiedy króla boli zab_1

Głównym bohaterem spektaklu jest król, który zmaga się z bólem zęba, ale bardzo boi się dentysty, dlatego szuka innych sposobów, by ulżyć swojemu cierpieniu. Ból zęba sprawia, że król złości się na wszystkich, a nawet staje się nieobliczalny. Błahy powód jest pretekstem do tego, by zamknąć w więzieniu kucharza czy wszcząć wojnę z królem – teściem. Na szczęście dla króla i całego królestwa sytuację ratuje fortel monarszego kota. Twórcy spektaklu proponują widzom zabawę, stosując gry muzyczne, pełne żywych kolorów formy plastyczne oraz musicalową choreografię.

czas trwania: 50 min. (bez przerwy)

23 lutego (piątek)

OPOWIEŚCI WIATRU – Scena Na Scenie – Kraków

Interaktywny spektakl teatralno-muzyczny opowiada o podstawowych wartościach – szacunku dla nauki, sztuki, pracy, skromności i konsekwencji w dążeniu do celu. Narratorem spektaklu jest Zawieja – ucieleśnienie wiatru, który frunąc poprzez świat, wnika do ludzkich domostw i staje się świadkiem szeregu inspirujących zdarzeń. Zawieja opowiada o trzech ciekawych sytuacjach, których była świadkiem podczas swoich podróży. Każda z nich jest odrębną opowieścią, w której zawarty jest ważny problem moralny. Rozwiązanie go wymaga interakcji Zawiei z publicznością.

czas trwania: 70 min. (bez przerwy)

SCENA DLA NAJNAJÓW

bajka zjajka

13 lutego (wtorek), g. 10.00

BAJKA – ZJAJKA – Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana – Będzin

W spektaklu pojawiają się gry słowne oparte na wieloznaczności słów, bazujące na wykorzystywaniu ich walorów dźwiękowych. Jest to opowieść o poznawaniu świata, dorastaniu i narodzinach przyjaźni. Kameralny spektakl ma wymiar edukacyjny, a zabawa nie kończy się wraz z opuszczeniem kurtyny – po przedstawieniu dzieci mają okazję zrobić sobie zdjęcie z pluszowymi rekwizytami oraz sympatycznymi bohaterami przedstawienia.

czas trwania spektaklu: 45 min.

20 lutego (wtorek), g. 10.00

„BAM – BAM” – Teatr Chrząszcz w Trzcinie

Przedstawienie bazuje na prostych środkach wyrazu: naturalnych kolorach, formach i dźwiękach, co pozwala młodym widzom wyciszyć się, skupić i wniknąć w świat teatru. Charakterystyczne dla teatru rekwizyty uzupełniane są ogromnymi piłkami, klockami, a nawet bańkami mydlanymi. Zakończeniem jest wspólna zabawa aktorów z dziećmi. To propozycja dla maluszków – już od pierwszych miesięcy życia – wraz z rodzicami. Na widzów czekają pufy i poduszki ułożone na podłodze, bywa też i tak, że publiczność zajmuje miejsce tuż obok aktorów na scenie.

czas trwania spektaklu: 30 min.+15 min. zabawy

SCENA KAMERALNA

14 lutego (środa), g. 13.00

KARTKI PANA ANDERSENA – Teatr Figur z Krakowa

Pewnego wiosennego dnia pan Andersen wybrał się na spotkanie z wydawcą. Chciał mu pokazać swoją nową książkę. Ale nagły wiatr porwał kartki pana Andersena i świat baśni stanął na głowie. W kwiatuszku zamiast Calineczki znalazła się obrzydliwa ropucha, do Myszy i Calineczki, zamiast kreta, przychodzą w gości „stare trolle pierwszej klasy z ogonami”, a dzielny ołowiany żołnierzyk próbuje odpłynąć na liściu nenufaru. Mimo ogromnego bałaganu, Alla Maslovskaya spróbuje opowiedzieć historię Calineczki. Pomoże jej w tym młoda publiczność i piękne cieniowe obrazy.

koncepcja i wykonanie – Alla Maslovskaya

Przedstawienie połączone z warsztatami.

WARSZTATY

POMYŚL – UŁÓŻ – SPRAWDŹ… I BAW SIĘ! – warsztaty edukacyjne

13, 15, 22 lutego, g. 13.00, sala 116

Warsztaty edukacyjne dla dzieci oparte na zasadzie nauki poprzez zabawę. W trakcie spotkań dzieci bawiąc się, rozwiązują zagadki i łamigłówki, tworzą własne układanki i ciekawe konstrukcje, ćwiczą spostrzegawczość, koncentrację, pamięć i logiczne myślenie. Poziom  trudności jest każdorazowo dopasowywany do wieku uczestników.

Zajęcia w grupach liczących ok. 20 uczestników trwają 45 – 60 min.

wstęp wolny

KONKURS

Podczas Festiwalu zapraszamy dzieci do wzięcia udziału w plebiscycie na najciekawszy spektakl teatralny. Wśród uczestników konkursu zostaną rozdane nagrody.

BILETY

Bilety na spektakle – 20 zł

Bilety na spektakle dla najnajów – 20 zł dorośli/10 zł dzieci.

Informacje i zamówienia:

Nowohuckie Centrum Kultury – Biuro Organizacji Widowni

tel. 12 644 02 66 wew. 55, e-mail: rezerwacja@nck.krakow.pl

http://www.festiwalteatrow.pl

Źródło informacji oraz zdjęć: Nowohuckie Centrum Kultury

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s