Egzamin ósmoklasisty: o czym jako rodzic powinnaś wiedzieć

dnia

Trendy Mamo! Jeśli Twoje dziecko „za chwilę” skończy podstawówkę, koniecznie przeczytaj ten wpis. Dowiesz się z niego m.in. o zmianach związanych z egzaminami.

Temat uznałam za ważny i „na topie”. Ostatnimi czasy, wielu rodziców zwraca się do mnie z różnymi pytaniami w tej kwestii, prosząc o opinię oraz wyjaśnienia. Dzielę się zatem z Wami tym, co wiem na forum – jako nauczyciel dyplomowany (anglistka i polonistka), państwowy egzaminator OKE oraz mama 🙂

Nowe, czyli stare

Do tej pory nauka w szkole podstawowej (nie licząc „zerówki”) trwała 6 lat. Jeszcze całkiem niedawno obowiązywał nas zupełnie inny model kształcenia: etap wczesnoszkolny, obejmujący klasy 1-3 oraz tzw. II etap edukacyjny (czyli klasy 4-6), kończący się sprawdzianem szóstoklasisty.

W r.sz. 2018/2019 uczniowie po raz pierwszy, zgodnie z reformą, przystąpią do egzaminu ósmoklasisty. Wracamy zatem do tego, co już kiedyś było – „systemu 1-8”, bez gimnazjów. Systemu, na którym i ja się wychowałam, i co „wyszło mi na dobre”.

A teraz kilka istotnych faktów o samej formule egzaminu: 

1. Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy!

2. Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać (warto jednak postarać się o wysoki wynik, by zostać przyjętym do dobrego liceum, na wybrany profil).

3. Egzamin ósmoklasisty ma formę pisemną, składa się z zadań zamkniętych i otwartych. 

4. W latach 2019–2021 ósmoklasista przystępuje do egzaminu z 3 przedmiotów: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego lub włoskiego), przy czym dziecko wybiera tylko ten język, którego uczyło się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

5. Rodzice (prawni opiekunowie) ucznia, nie później niż do 30 września roku szkolnego, ‎w którym jest przeprowadzany egzamin, składają Dyrektorowi szkoły pisemną deklarację ‎o przystąpieniu do egzaminu z jednego z języków obcych nowożytnych.

W praktyce wygląda to tak, że na gotowym wzorze, wpisuje się lub podkreśla wybrany język (zazwyczaj na zebraniu), karty zbiera wychowawca i przekazuje je do dokumentacji placówki. 

6. Od roku 2022 ósmoklasista będzie zdawał już 4 przedmioty: język polski, matematykę, język obcy nowożytny, przedmiot wybrany (biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia).

7. Egzamin odbywa się w kwietniu. Dziecko, które z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie pojawi się w szkole w tym terminie, sprawdza swą wiedzę w czerwcu.

8. Egzamin ósmoklasisty potrwa 3 dni i obejmie wiadomości z zakresu klas I-VIII, ujęte w Podstawie Programowej, najważniejszym dokumencie dla polskich szkół:

  • dzień  pierwszy– egzamin z języka polskiego (120 minut)
  • dzień drugi – egzamin z matematyki (100 minut)
  • dzień trzeci – egzamin z języka obcego nowożytnego, a od roku 2022 również egzamin z przedmiotu do wyboru. Czas każdej części wynosi 90 minut.

9. W dniu zakończenia roku szkolnego Twoje dziecko otrzyma zaświadczenie z wynikiem procentowym oraz wynikiem na skali ‎centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.

*”Wynik procentowy to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń ‎zdobył za zadania z danego przedmiotu”. ‎

*”Wynik centylowy to odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy ‎uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający. Informacja istotna dla szkoły”.

UWAGA!

10. Jeśli Twój syn/Twoja córka, jest laureatem/laureatką lub finalistą/finalistką olimpiady przedmiotowej bądź laureatem/laureatką konkursu ‎przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim, organizowanych ‎z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty, wówczas zostaje zwolniony/a ‎z egzaminu z danego przedmiotu. Zwolnienie jest tożsame z uzyskaniem ‎z przedmiotu najwyższego wyniku.‎

Po więcej szczegółów odsyłam tu:

https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/

Źródło informacji i cytowań: Centralna Komisja Egzaminacyjna i własne doświadczenia; )

Źródło zdjęć: pixabay.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s