Prawo z TM: żłobki i kluby dziecięce – najważniejsze zmiany w ustawie!

dnia

Z racji wykonywanego zawodu, interesują mnie wszelkie nowości oświatowe. Do tej pory śledziłam najczęściej to, co dotyczy klas 1-3, 4-6 i 4-8. Odkąd jednak zostałam mamą, moją uwagę przykuwa również to, co dzieje się w żłobkach i klubach dziecięcych. A od 1 stycznia 2018, za sprawą ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, wydarzyło się całkiem sporo. Dla Was i dla siebie prześledziłam zmiany, a najważniejsze z nich omawiam w tym wpisie. Bo warto wiedzieć!

Zacznę od podstaw. Opieka w żłobku (do 10 godzin; na prośbę rodzica – dłużej, za dodatkową opłatą) jest sprawowana nad dziećmi od 20 tygodnia życia; do klubu dziecięcego zapisujemy maluchy, które ukończyły roczek, przy czym liczba miejsc w klubie dziecięcym nie może przekroczyć 30.

Brak przeciwwskazań, by w jednym budynku mieściło się i przedszkole, i żłobek (ułatwienie dla rodziców dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym – zaoszczędzony czas:)).

Rodzice mają głos! Podobnie, jak w szkole, w żłobku oraz w klubie dziecięcym tworzymy Radę Rodziców, która w każdej sprawie i w każdej chwili może zwrócić się do Dyrektora placówki z określonym wnioskiem (problemem/zapytaniem) itp.

W praktyce wygląda to tak, że my – rodzice lub prawni opiekunowie – od Nowego Roku mamy realny wpływ na kształt zajęć edukacyjnych, a także prawo do opiniowania spraw organizacyjnych i wizytacji pomieszczeń, w których przebywają nasze pociechy (jeśli dostrzeżemy nieprawidłowości). Uzyskujemy ponadto wgląd do dokumentacji odnośnie spełniania norm żywieniowych.

„Przez pojęcie normy żywienia rozumiemy taką ilość energii oraz niezbędnych składników odżywczych, która, zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, jest wystarczająca do zaspokojenia zapotrzebowania organizmu praktycznie wszystkich osób zdrowych w populacji. Normy wyrażone są w przeliczeniu na jedną osobę i jeden dzień, uwzględniając różnice w zapotrzebowaniu organizmu zależne od wieku, płci, stanu fizjologicznego, aktywności fizycznej czy masy ciała”. (Cyt.za http://www.izz.waw.pl/pl/normy-zwienia)

W końcu staje się ważna dieta – co i w jakich ilościach zostanie podane Twojemu dziecku na talerzu! I to stosownie do jego wieku!

Wykwalifikowana kadra. Opiekunem w żłobku lub klubie dziecięcym może być m.in. osoba:

„1) posiadająca kwalifikacje: pielęgniarki, położnej, opiekunki dziecięcej, nauczyciela wychowania przedszkolnego, nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej lub pedagoga opiekuńczo-wychowawczego, pedagoga społeczno-wychowawczego, pedagoga wczesnej edukacji, terapeuty pedagogicznego

lub

2) która ukończyła studia lub studia podyplomowe na kierunku bądź specjalności: wczesne wspomaganie rozwoju, wspomaganie rozwoju dzieci w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej w żłobkach i przedszkolach, edukacja prorozwojowa, pedagogika małego dziecka, psychologia dziecięca, psychologia wspierania rozwoju i kształcenia lub psychologia wychowawcza”.

Dodatkowo:

  • wolontariusz lub opiekun co 2 lata muszą przejść szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy;
  • żaden pracownik żłobka czy klubu dziecięcego, nie może figurować w bazie danych Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (wymóg: zaświadczenie o niekaralności).

To by było na tyle!

Całą ustawę, będącą źródłem informacji oraz cytatów czytanego przez Was tekstu, znajdziecie pod tym adresem:

http://www.lexlege.pl/ustawa-o-opiece-nad-dziecmi-w-wieku-do-lat-3/

Mam nadzieję, że artykuł okazał się przydatny i że w miarę jasno przedstawiłam powyższe kwestie.

Nie jestem wprawdzie prawnikiem, ale hobbystycznie, od czasu do czasu, lubię sięgnąć po tego typu wiedzę 🙂 

W r.sz. 2015/2016 w ramach dolnośląskich warsztatów „Prawo dla nieprawników”, ukończyłam szkolenie „Podstawy prawa”, zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Tłumaczy Przysięgłych i Specjalistycznych, Dolnośląskie Koło TEPIS.

Co nieco prawa „liznęłam” też na studiach tłumaczeniowych…taki przedmiot wybrałam również fakultatywnie w liceum 🙂

received_1395042980542098
W Wałbrzychu, na Podzamczu, żłobek oraz przedszkole mieszczą się obok biblioteki miejskiej – wszystkie budynki cechuje już nowoczesny i funkcjonalny styl!

Źródło zdjęć: pixabay.com oraz własne

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s