Wow! Taaak! I wrrrrr! 5 sprawdzonych sposobów, by pokazać dziecku czym są emocje i empatia

Jeśli nie chcemy, by nasze dziecko wyrosło na osobę mało czułą, której obojętny jest los drugiego człowieka, uczmy je od małego empatii, „pokazujmy” czym są emocje i nazywajmy rzeczy „po imieniu”. Bez ukrywania płaczu, strachu, złości, szczęścia. 

Oto pięć skutecznych sposobów/rad/zabaw, które pomogą Wam, jeśli nie osiągnąć sukces, to przynajmniej zapoznać się szerzej z problemem/tematem.

Emocje. Karty obrazkowe od Kapitan Nauka. Warto zaopatrzyć się w taką pomoc, ponieważ poprzez zabawę możemy maluchowi przekazać sporą wiedzę o stanach uczuciowych…Moja prawie już 14-miesięczna córcia, uwielbia kiedy robię różne miny, wydaję dźwięki i naśladuję postaci z obrazków. A jest w czym wybierać: radość, złość, wstręt, wstyd, sukces, duma, ból.

Muzyczne kredki od Fisher Price. Dzięki wgranym melodiom i piosenkom, maluszek dowiaduje się, czym są smutek, radość, zmęczenie, płacz itp. Dodatkowo, każdą emocję kojarzy z barwą (np. kredka niebieska = smutek) i w ten sposób szybciej przyswaja informacje!

Emotikony. Znajdziesz je w tablecie, komputerze i na telefonie. Pewnie sama ich często używasz! Wykorzystaj zatem popularne żółte buźki w celach edukacyjno -wychowawczych!

Tabela emocji. Nie zawsze dziecko jest na tyle odważne, by powiedzieć, co sprawia mu przyjemność, a czego nie lubi. Zrób więc „tabelę emocji” (codziennie, raz w tygodniu, raz w miesiącu) i przywieś ją w widocznym miejscu, np.na lodówce.

Tabela nie musi być długa. Wystarczą trzy kolumny: z buźką uśmiechniętą, smutną i „wkurzoną”. Dziecko, to, co czuło danego dnia, zaznaczy w odpowiednim polu (np.serduszkiem, kółeczkiem, kwiatuszkiem lub zwykłym plusikiem).

Opisywanie. Idąc na spacer, jadąc autobusem, opisujcie z synem/córką na zmianę napotkane osoby. Czy wyglądają na szczęśliwe, czy może odwrotnie? I co sprawia, że tak sądzicie? Szare, smutne ubranie, bądź skwaszony wyraz twarzy? Ćwiczenie dla starszaków.

Źródło zdjęć: własne

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s