Czytelnia TM: „Lykke. Po prostu szczęście”

Hygge zainteresowałam się w ubiegłym roku. Pierwszy poradnik o szczęściu zakupił mi mąż. W święta pod choinką znalazłam kolejne tomy z tej serii. Tym razem od szwagra i szwagierki 🙂 Dziś przedstawiam Wam jeden z nich. I przy okazji przemycam odrobinę własnych przemyśleń. 

„Lykke. Po prostu szczęście” czyta się fantastycznie! Lektura idealna na Nowy Rok. Lekka, łatwa i przyjemna, a przy tym – zmieniająca pogląd na rzeczywistość o 180 stopni.

Polacy potrafią tylko narzekać. I to na wszystko: pogodę, deszcz, słońce, sąsiada, sklepy, kolejki, brak pieniędzy. Duńczycy – odwrotnie. Wydaje się, że każda drobnostka – popołudnie w parku, wymiana zdań z przyjacielem, jazda na rowerze, kolory liści – sprawia im ogromną radość!

Ja też tak chcę! Przecież o wiele lepiej, znośniej jest optymistom! Nie żeby zaraz patrzeć na świat przez różowe okulary…choć z drugiej strony – czemu by nie? To nic złego być szczęśliwym!

Po co dziecku sfrustrowana, wiecznie „nafochowana”, pełna żalu matka? Negatywne emocje niczemu nie służą – zatrzymują nas w miejscu, a często i zawracają z właściwej drogi…

Oczywiście, że zdarzają się przykre, łzawe sytuacje, nie zawsze jest bajkowo, ale „mówimy” tu o zwykłej codzienności, którą sami sobie komplikujemy…zachowaniem, postawą, życiem na „nie”, brakiem uśmiechu, wiary, zazdrością.

Niby „nic, co ludzkie…”, a jednak niszczy…

Czy naprawdę nie można inaczej? Można! I o tym właśnie pisze Meik Wiking, Dyrektor Instytutu Badań nad Szczęściem w Kopenhadze.

Ta książka to „perełka”, otwiera oczy i umysł na to, co ważne, na to, co utraciliśmy…

Znajdziecie w niej m.in. rozdziały (ale nie w tradycyjnym tego słowa rozumieniu) związane z macierzyństwem, wolnością, zarządzaniem wolnym czasem, „szefowaniem”, wychowaniem, a także propozycje na „wyciszenie”, zatrzymanie się (rezygnacja z telefonów, pójście na spacer do lasu, jazda na rowerze – np.jako alternatywny środek komunikacji miejskiej).

Szczególnie polecam tzw.”wskazówki szczęścia” typu: „Jedz jak Francuz – twórz rytuały jedzenia i ognia” (s.40) czy „Kupuj doznania znaczące, będące częścią czegoś ważniejszego” (s.118) oraz „Trzy niedrogie sposoby na szczęście” (s.106). Poświęcę im uwagę w osobnych wpisach. Przekonacie się wówczas, że warto te porady potraktować serio!

Rzeczy niemożliwe? W ujęciu „lykke” nie istnieją. Dla przykładu: chcesz zostać ekspertem od koloru niebieskiego? Proszę bardzo! Brzmi dziwnie i wariacko? Pewnie w naszej kulturze tak. W Kopenhadze nikogo takie marzenie nie zdziwi. I to jest ta różnica! Bo „lykke” to szczęście i sukces w jednym!

Mam nadzieję, że któregoś dnia uda mi się odwiedzić ten cudowny kraj 🙂

Póki co, zadowalam się: literaturą oraz wspomnieniami ze spotkania z Czesławem Mozilem i jego duńskimi przyjaciółmi z zespołu (istna petarda!) 🙂

A czym dla Was jest szczęście? Jak wy je rozumiecie?

P.S. Na koniec jeszcze kilka słów o samej szacie graficznej omawianej publikacji. Twarda oprawa, pozłacane litery, kolorowe zdjęcia! Aż miło powąchać 😉 (Wydawnictwo Czarna Owca). Dopracowane w każdym calu!

Cena 34.99

Meik Wiking, Lykke. Po prostu szczęście, tłum. E. Frątczak-Nowotny, Warszawa 2017.

Czytajcie i bądźcie szczęśliwi!

Źródło zdjęć: własne (zrobione nad Wodospadem Szklarki, w Szklarskiej Porębie 1 stycznia 2018 roku).

4 Komentarze Dodaj własny

 1. Zdjęcie piękne:) Muszę sięgnąć po tą książkę, kto z nas nie chce być szczęśliwym?:)

  Polubione przez 1 osoba

  1. Zdjęcie robił mąż, w Szklarskiej Porębie 🙂 A książkę naprawdę polecam, chociażby dla poprawy nastroju 🙂

   Polubienie

 2. Mnie najbardziej ciekawi polski odpowiednik hygge/lykke, czyli „jakoś to będzie”…;)

  Polubione przez 1 osoba

  1. „Jakoś to będzie” na pewno jest lepsze od narzekania 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s