TM rekomenduje: Zdajemy maturę z języka angielskiego z Preston Publishing!

Z opublikowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną sprawozdania za rok 2015 wynika, iż „piętą Achillesową” polskich maturzystów są zadania ze znajomości środków językowych. Obie te umiejętności wypadły najsłabiej zarówno na poziomie podstawowym (72%), jak i rozszerzonym (44%!).

Cóż należy zrobić, aby zmienić ów wynik?

Jako nauczyciel oraz egzaminator OKE, polecam zarówno swym kolegom i koleżankom, jak i rodzicom licealistów, publikację wydawnictwa Preston Publishing pt. „Matura z angielskiego”. Jej autorzy – Lidia Kosonocka oraz Filip Radej – skupiają się tu na treningu z zakresu tylko tego jednego, problematycznego zagadnienia, co niewątpliwie  stanowi ogromny atut omawianego tytułu. Zarówno bowiem uczeń, jak i jego mentor dysponują cenną bazą materiałów, zgromadzonych w jednej książce, a nie rozproszonych po wielu różnych źródłach. Pozwala to uniknąć dodatkowych kosztów (np. ksero) i oszczędza czas – nie trzeba szukać extra pomocy, bo te, które są, w zupełności wystarczą nam na rok szkolny.

„Matura z angielskiego” dzieli się na dwie części: podstawową i rozszerzoną. Każda obejmuje 30 lekcji, w skład których wchodzi 5 ćwiczeń. Oprócz tego, pod tematem jest miejsce na słówka i wyrażenia, które sami możemy wpisywać, tworząc własny mini-dykcjonarz.

Zaletą są również powtarzające się polecenia, ułatwiające zrozumienie treści, typu: „wypełnij luki odpowiednim słowem”, „wybierz odpowiedź, która najlepiej oddaje polski fragment zdania zarówno pod względem gramatycznym, jak i znaczeniowym”, „wybierz odpowiednie słowo pasujące znaczeniowo do obu zdań”, „uzupełnij minidialogi” (poziom podstawowy); „utwórz poprawne gramatycznie i znaczeniowo zdania ze słów podanych w nawiasie; zdania uzupełnij maksymalnie pięcioma słowami, a tam, gdzie jest to konieczne, dodaj przyimki, przedimki lub operator”, „przekształć podane zdania w zdania mające jak najbardziej zbliżone znaczenie, używając podanego przy każdym przykładzie słowa, dokładnie w takiej formie, w jakiej zostało ono podane” (poziom rozszerzony).

Są więc i tłumaczenia, i testy wyboru, i parafrazy, i synonimy, i słowotwórstwo. Podręcznik dostosowany został zarówno do pracy grupowejjak i indywidualnej; na końcu znajdują się: klucz odpowiedzi oraz strony na tzw. „vocabulary list”.

„Rozszerzenie” ułatwi również przygotowanie do uzyskania międzynarodowych certyfikatów językowych, rozwinie leksykę i gramatykęwzmocni kompetencje komunikacyjne.

Źródło zdjęć: http://www.prestonpublishing.pl/angielski-matura/95-matura-z-angielskiego-to-ci-sie-przyda-srodki-jezykowe.html oraz pixabay.com

matura-z-angielskiego-to-ci-sie-przyda-srodki-jezykowe
Dzięki tej publikacji twoje duże dziecko poradzi sobie na maturze!
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s