Czytelnia TM: „Metoda Montessori – naucz mnie robić to samodzielnie. Wprowadzenie dla rodziców”

W rodzicielskiej hierarchii priorytetów, edukacja zajmuje zazwyczaj miejsce najwyższe, tuż po zdrowiu. U mnie jest podobnie – zwłaszcza, że pracuję w szkole.

Jako nauczyciel, a teraz również i mama, wciąż poszukuję technik i narzędzi metodycznych, które idealnie „wpasowałyby się” w preferowany przeze mnie model wychowania. Bez bicia, bez krzyków, bez straszenia, za to z mądrym wsparciem, pozwalającym na: budowanie poczucia własnej wartości, autonomię, kreatywność, szacunek i odrębność.

W podejściu Montessori jest kilka „perełek” wartych wykorzystania. A dowiedziałam się o nich z najnowszej publikacji wydawnictwa RM, autorstwa Charlotte Poussin „Metoda Montessori – naucz mnie robić to samodzielnie. Wprowadzenie dla rodziców”. I dziś dzielę się z Wami zdobytą wiedzą.

Montessori_Nowa_V3.indd
Najlepszy poradnik od Wydawnictwa RM dla początkujących rodziców (takich jak ja :))

Ta książka to unikat na polskim rynku. Czekałam na nią z utęsknieniem i jednocześnie…z niepewnością. Trudno jest bowiem opisać/przedstawić metodę opartą na działaniu, doświadczeniu w teorii, tak, by nie utracić jej pierwotnego sensu i właściwego przeznaczenia. Na szczęście, nic takiego nie zadziało się, a lektura okazała się czystą przyjemnością.

Na uwagę zasługuje już sam podział/rozkład poszczególnych części. Znajdziecie tu, Trendy Mamy, i informacje o rozwoju dziecka (z uwzględnieniem okresów: niemowlęctwa, dzieciństwa, nastoletniości i wieku dojrzałego), i porady dotyczące tego, jak można zastosować pedagogikę Montessoriańską zarówno w szkole, jak i w domu. A wszystko „przeplatane” prawdziwymi historiami – relacjami mam lub byłych uczennic, potwierdzającymi skuteczność obranej ścieżki.

A te z Was, które nie wiedzą, kim była Maria Montessori, zapewne ucieszy fakt, iż pomyślano także o biogramie oraz o ogólnym wprowadzeniu w tematykę MM.

Największym atutem tej pozycji są jednak tzw. fiszki aktywności – deskrypcje 20 zadań-zabaw z następujących kategorii: życie codzienne, zmysły, język, matematyka. Dowiecie się z nich m.in., jak niebanalnie i kreatywnie nauczyć dziecko zapinania i odpinania guzików, sortowania, liczenia, czy poprawnego wymawiania głosek. Przy każdej „lekcji” znajduje się adnotacja odnośnie celu danego ćwiczenia oraz spis materiałów niezbędnych do przeprowadzenia pokazu. Konspekty opatrzono zdjęciami, wizualizując w ten sposób rodzicowi stopień łatwości/trudności/atrakcyjności demonstracji. Szata 2graficzna – warto podkreślić – pozwala nam również na szybsze przyswajanie treści – poprzez kolorowe ramki, zapamiętujemy esencję, najważniejsze fakty.

Kompendium wiedzy, napisane ze swadą i polotem, przystępny język, wartościowe przykłady, teoria i praktyka w jednym, dla początkujących (jako przewodnik) i zaawansowanych (jako powtórzenie)tak określiłabym i zarekomendowała propozycję czytelniczą od RM.

Trendy Mamo! Warto ją mieć na swojej półce 🙂 Do kupienia na http://www.rm.com.pl. Koszt: 29.99 (aktualnie jeszcze taniej!).

Autor:
Charlotte Poussin
Liczba stron:
208
Format:
165×235 mm
Oprawa:
Oprawa miękka
ISBN:
978-83-7773-76-82
Wydawnictwo:
Wydawnictwo RM
Rok wydania:
2017

 

Źródło zdjęć: pixabay.com, Wydawnictwo RM, archiwum własne

IMG_20171118_091136_594
A tak my z córcią, wykorzystując Montessori, sprawdzamy fakturę kasztanów i podziwiamy jesień:)

 

 

 

 

2 Komentarze Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s