„Jesteśmy Polką i Polakiem…”

Historia jest ważna. Podobnie jak tożsamość. Choć żyjemy w „globalnej wiosce”, warto zadbać o to, by w dniu takim jak dziś, nasze dziecko wiedziało, czym jest wolność i dlaczego świętujemy niepodległość.

Oczywiście kilkuletniego malucha nie „zasypiemy” datami i „suchymi” faktami, których prawdopodobnie i tak nie zapamięta i nie zrozumie. Możemy jednak zrobić z nim biało-czerwone kotyliony dla wszystkich domowników, papierowe wstążki  lub wyklejaną bibułą flagę. Narodowy symbol mocujemy na patyczku/wykałaczce i umieszczamy w wazoniku/doniczce.

Z warsztatu DIY polecam jeszcze skrzynię skarbów. Wystarczy zwykłe pudełko po butach, ozdobione rysunkami-symbolami, do którego wrzucimy to, co kojarzy nam się z własnym krajem: monetę, znaczek itp.

Doskonale sprawdzą się również kolorowanki o tematyce patriotycznej („Historia Polski” wraz z naklejkami) oraz seria książeczek Polscy Superbohaterowie Wydawnictwa RM o wybitnych postaciach (m.in. Marszałek Józef Piłsudski, Maria Skłodowska-Curie).

Z kolei dla starszaków, alternatywą dla nudnego wykładu będą gry edukacyjne, takie jak „Wroniec” (o stanie wojennym; planszówka powstała w oparciu o powieść Jacka Dukaja) lub „Mali Powstańcy” (o harcerskiej poczcie polowej). Młodszych ucieszy „Polak Mały”. Zestaw składa się z 24 kart białych i 24 czerwonych, na których znajdziecie m.in. tekst hymnu oraz godło. Prawda, że fajne?

I nie zapomnijcie o piosence „Jesteśmy Polką i Polakiem”, a także o miejskich uroczystościach 🙂 Podajcie też typowo rodzimy, swojski obiad 🙂

 

Źródło zdjęć: pixabay.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s