Ruch to zdrowie!

Trendy Mamy! Pracując z dziećmi, w sposób naturalny zainteresowałam się Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Postanowiłam więc zapytać o nią Anetę Synowiec, która na co dzień posługuje się tym „narzędziem”. Oto czego się dowiedziałam.

Z terminem „Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne” zetknęłam się po raz pierwszy jeszcze na studiach. W praktyce – kilka lat później, kiedy rozpoczęłam pracę w przedszkolu z oddziałami integracyjnymi. Pragnąc zgłębić wiedzę, w tym celu odbyłam szkolenie prowadzone przez  p. Martę Bogdanowicz.

Metoda Ruchu Rozwijającego została opracowana przez  Weronikę Sherborne – angielską nauczycielkę wychowania fizycznego, bliską współpracownicę Rudolfa Labana. To na jego teorii Ruchu Ludzkiego Weronika Sherborne oparła założenia swojej metody. Jak wskazuje sama nazwa – na główny plan wysuwa się tu ruch, świadomość i możliwości własnego ciała, przestrzeni, ale również  zaufanie  i współdziałanie z innymi, czyli budowanie relacji.

Zajęcia prowadzone tą metodą bazują na naturalnej aktywności dziecka – na ruchu, na chęci do zabawy. Ruch uczy, bawi, rozwija, kształtuje, stymuluje.

W placówce, w której obecnie pracuję, jest to jedna ze stosowanych na co dzień aktywnych metod  pracy z dzieckiem. Często zajęcia z wykorzystaniem metody Ruchu Rozwijającego prowadzone są podczas Warsztatów Stymulujących Rozwój Dziecka. Na warsztaty te zapraszani są rodzice, którzy czynnie w nich uczestniczą.

Głównym walorem tej metody jest to, iż uczestnikami zajęć mogą być zarówno dzieci zdrowe i sprawne, jak  i dzieci z dysfunkcjami oraz wszelkimi rodzajami niepełnosprawności. Takie też było założenie Weroniki Sherborne – zajęcia mają być dla wszystkich, w szczególności dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Jest to bardzo lubiana przez dzieci metoda pracy (dla nich zabawy), gdyż robią to, co kochają najbardziej – ruszają się, siłują, turlają, toczą, biegają, masują, łaskoczą…

Drodzy rodzice – jeżeli będziecie mieli możliwość uczestnictwa w takich zajęciach – gorąco zachęcam. Polecam również literaturę :

„Metoda Weroniki Sherborne w terapii i wspomaganiu rozwoju dziecka” / Marta Bogdanowicz, Bożena Kisiel, Maria Przasnyska. – Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1992.

„Ruch rozwijający dla dzieci” / Weronika Sherborne ; z jęz. ang. przeł. Marcin Bogdanowicz ; red. nauk. przekł. Bożena Kisiel, Marta Bogdanowicz. – Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1997.

Tekst: Aneta Synowiec

Źródło zdjęć: pixabay.com

Loża ekspercka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s