„W czasie ferii dzieci się nudzą?”

Drogie Trendy Mamy, ferie zbliżają się wielkimi krokami a my zastanawiamy się: co robić z naszymi dziećmi? Jak zorganizować długie zimowe dni, by nie wkradła się w nie nuda? Mając na uwadze fakt, iż zabawa jest podstawową aktywnością dziecka, musi być nieodłącznym elementem naszego planu.

Nawet zimą, o ile aura na to pozwoli, najfajniej będzie wspólny czas spędzić na świeżym powietrzu. Mamy tu do wyboru niezliczoną ilość sportów zimowych i zabaw na śniegu. Dostosowujemy je do możliwości i potrzeb a także wieku dziecka.

A co robić w domu? Tutaj również ogranicza nas tylko wyobraźnia. Przykładów można by podać tysiące, wymieńmy chociażby te najciekawsze: zabawy rozwijające umiejętności społeczne, zabawy ruchowe, logopedyczne, plastyczne, muzyczne. Pomoce do ich przeprowadzenia znajdziemy  w każdym domu: kredki, guziki, kartony, koce, produkty spożywcze, ścinki materiałów etc. Tak naprawdę wiemy, co naszemu synowi/naszej córce sprawia największą przyjemność i tym powinnyśmy kierować się podczas wybierania aktywności.

Jako rodzice, czy opiekunowie, decydujemy także czy zabawa ma być formą relaksu, czy też powinna mieć inne cele. Poprzez nią rozwijamy bowiem zdolności i zainteresowania dzieci (wspólne gotowanie, malowanie ), uczymy się (zabawy dydaktyczne) bądź wyrównujemy deficyty (np. za pomocą „nawlekanek”, układanek, zabaw masami plastycznymi usprawniamy motorykę małą; układanie puzzli wspomaga koordynację wzrokowo-ruchową zaś zabawy logopedyczne rozwijają mowę).

Warto wspomnieć również o grach planszowych. Na rynku dostępne są wszelkie ich rodzaje. Kupujemy albo wypożyczamy je w zależności od wieku dziecka, ilości graczy czy też zainteresowań. Jest to rozrywka integrująca całą rodzinę.

Ważniejsza od rodzaju jest jednak jakość zabawy. Ponieważ nie zawsze możemy poświęcić naszemu dziecku tyle czasu, ile byśmy chcieli, zadbajmy o to, by wspólne chwile były intensywne  i niezapomniane. Wyłączmy telefon, odłóżmy sprzątanie na „potem” i zamieńmy się na chwilę w malucha. Wtedy na pewno znajdziemy kompanów do zabawy.

Rodzicom, którzy chcą pogłębić wiedzę na temat zabaw i czerpać inspiracje, polecam  w szczególności następujące pozycje: „W co się bawić z dziećmi” M.Bogdanowicz oraz „Gry  i zabawy dla dzieci” M. Cieślak.

 

Tekst: Aneta Synowiec

Źródło zdjęć: pixabay.com

Macierzyństwo

 

Reklamy

Jeden Komentarz Dodaj własny

  1. Paulina Kanak pisze:

    Uwielbiamy z synkiem kreatywne zabawy w domu. Malujemy kamienie, robimy wycinanki, wyklejanki, dużo rysujemy i przygotowujemy różne ozdoby, na które brakuje nam miejsca 🙂 Ale nic się u nas nie marnuje nawet rolka po papierze toaletowym 😉

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s