Matki-Polki – Feministki

Czym jest macierzyństwo? Rolą? Spełnieniem? Obowiązkiem? Misją? Jak postrzega się je kulturowo, społecznie i politycznie? Na te i inne pytania znajdziecie, Trendy Mamy, odpowiedzi w opublikowanym w pokonferencyjnym tomie „Kobiety niepokorne. Reformatorki – buntowniczki – rewolucjonistki” artykule autorstwa dr Beaty Rynkiewicz pt. „Matki-Polki – Feministki, czyli niebezpieczne związki na obrzeżach kultury. Wokół doświadczeń współczesnego macierzyństwa”.

Gorąco zachęcam do lektury. A oto przedsmak tego, co Was czeka, jeśli sięgnięcie po tekst:

„Wskazuje się wyraźnie na czynnik poświęcenia, gotowość matki do rezygnacji z życia zawodowego, towarzyskiego czy jakiegokolwiek innego odwracającego jej uwagę od obowiązku spełnienia swych niekończących się powinności macierzyńskich. Indywidualizm kobiety – matki pozostaje w ukryciu, czy też może w ogóle przestaje istnieć. Co w zamian proponuje społeczeństwo, wydaje się, że nie tak wiele, przynajmniej nie tyle, ile powinno, wziąwszy dodatkowo pod uwagę sugerowaną ważność tej kwestii.

Tym bardziej dziwić może ignorancja dotycząca zapewnienia właściwej wspomagającej opieki nad dziećmi, zły system opieki socjalnej, brak konkretnych uregulowań w kwestii funduszu alimentacyjnego, niedostateczna ilość miejsc w żłobkach i przedszkolach, przepełnione sale lekcyjne, jak też prawo nie chroniące kobiety na rynku pracy i wiele innych.

To tylko niektóre spośród wielu problemów, z którymi boryka się w życiu przeciętna matka, próbująca sprostać stawianym jej wymaganiom i poradzić sobie z trudnościami” (B. Rynkiewicz, Matki-Polki –Feministki, czyli niebezpieczne związki na obrzeżach kultury. Wokół doświadczeń współczesnego macierzyństwa, w: Kobiety niepokorne. Reformatorki – buntowniczki – rewolucjonistki, red. I. B. Kuźma, I. Desperak, Łódź 2016, s. 185 – 200).

Źródło zdjęć: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego

Macierzyństwo

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s