Festiwal Teatrów dla Dzieci, Kraków 2017

 

Festiwal Teatrów dla Dzieci to z pewnością najważniejsze kulturalne wydarzenie dla najmłodszych podczas ferii zimowych, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez w Krakowie. W trwającym dwa tygodnie przeglądzie wezmą udział teatry z Polski, prezentując na scenie NCK starannie dobrane i najciekawsze spektakle. Edycja 2017 festiwalu przypomni przygody dobrze znanych i lubianych bohaterów m.in. „Tomcia Paluszka”, „Kota w butach” i „Brzydkiego kaczątka”….

Podczas Festiwalu zapraszamy także dzieci do wzięcia udziału w plebiscycie na najciekawsze przedstawienie. To forma zabawy, w ramach której zachęcamy najmłodszych widzów do rozmawiania o świecie sztuki teatralnej, wsłuchujemy się też w głos dziecięcej publiczności i jej gusta.

 

Program festiwalu:

30 stycznia (poniedziałek), g.11.00, Scena NCK

BRZYDKIE KACZĄTKO – Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana-Będzin

Spektakl porusza temat tolerancji i zwraca uwagę na problem odmienności wskazując, że należy ją akceptować. Fabuła okraszona jest wesołymi piosenkami, poetyckie obrazy przenikają się z humorystycznymi scenkami rodzajowymi, a żywy plan z animacją przedmiotów.

czas trwania: 1godz. 20 min. (w tym przerwa)

spektakl dla widzów od 3 lat

31 stycznia (wtorek), g.11.00, Scena NCK

PYZA NA POLSKICH DRÓŻKACH – Teatr Zagłębia – Sosnowiec 

Mała Pyza – pulchna kuleczka ulepiona przez mazowiecką gospodynię – zamiast wskakiwać do garnka, postanawia wyruszyć w wielki świat. Zakłada trzewiki i rozpoczyna pełną niespodzianek podróż – a mali widzowie wędrują wraz z nią. Po drodze dziarska i rezolutna wędrowniczka pozna wielu przyjaciół i spotka ją wiele przygód.

czas trwania: 1 godz.

spektakl dla widzów od 3 lat

 

1 lutego (środa), g.11.00, Scena NCK

TOMCIO PALUSZEK – Teatr Lalek Rabcio – Rabka-Zdrój

Na scenie pojawiają się kukiełki, pacynki, lalki i aktorzy. Dzięki przemyślnej scenografii i reżyserii, zestaw ten stwarza przeróżne plany: raz widzowie oglądają zabawę w odległym lesie, a za chwilę siedzą w izbie wilkołaka lub królewskim salonie. Spektakl jest pełny humoru i choć momentami jest naprawdę groźnie, to jak to w bajkach bywa, wszystko kończy się dobrze, oczywiście za sprawą Tomcia Paluszka.

czas trwania: 1 godz.

spektakl dla widzów od 3 lat

 

 

2 lutego (czwartek), g.11.00, Scena NCK

MIŁEK-OPIŁEK – Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana – Będzin    

Tytułowego bohatera poznajemy podczas zabawy z innymi członkami zwierzęcej społeczności na polanie w lesie.  Atmosfera panująca wśród owej społeczności jest bardzo przyjemna, jednak główny bohater czuje się wyobcowany. Ma wyjątkowo niskie poczucie własnej wartości, przez co wydaje mu się, że nie zasługuje na sympatię innych. Spektakl jest bajką dla dzieci, która ma pokazać młodemu widzowi czym jest uzależnienie.

czas trwania: 1 godz.10 min.(w tym przerwa)

spektakl dla widzów od 5 lat

 

3 lutego (piątek), g.11.00, Scena NCK

AKADEMIA PANA KLEKSA – Teatr Maska – Rzeszów

Akademia Pana Kleksa to magiczna szkoła dla chłopców, znajdująca się na końcu ulicy Czekoladowej. Położona jest w ogromnym parku, w którym ukryto przejścia do wszystkich znanych baśni. Odwiedzenie świata wymyślonego przez braci Grimm czy Andersena jest tam tak samo proste i zwyczajne, jak pójście po bułki do pobliskiego sklepu. Jest tylko jedna trudność – aby znaleźć się w Akademii trzeba być chłopcem o imieniu zaczynającym się na literę A.

czas trwania: 1 godz. 15min.

 

6 lutego (poniedziałek), g.11.00, Scena NCK

ROSZPUNKA – Teatr im. Adama Mickiewicza – Częstochowa 

Historię Roszpunki zna prawie każdy. Piękna dziewczyna o długich włosach, czarownica, która zamyka ją w wieży i młody książę, który się w niej zakochuje. Tym razem wszystko jednak wygląda inaczej. Czarownica chce oczarować jednego z jurorów w konkursie piosenki. Niestety jej skrzeczący głos nie zapewni jej wygranej, ale… przecież Roszpunka pięknie śpiewa!

czas trwania: 1 godz. 15min.

spektakl dla widzów od 6 lat

 

7 lutego (wtorek), g.11.00, Scena NCK

W BUTACH. KOT W BUTACH – Teatr Lalki i Aktora Kubuś – Kielce

Jak z biedaka zrobić bogacza? Jak bez magicznej mocy pokonać okrutnego Czarnoksiężnika? Albo bez majątku, szlachetnego urodzenia i władzy zdobyć serce królewny?

O tym właśnie opowiada bajka o niezwykle sprytnym i przedsiębiorczym Kocie w butach.

Opowiedziana wierszem, dowcipna historia zrealizowana została w bardzo efektownym stylu Adventure – wielkiej przygody.

czas trwania – 1 godz. 5 min.

spektakl dla widzów od 4 lat

 

8 lutego (środa), g.11.00, Scena NCK

BAJKOWA LISTA PRZEBOJÓW – Teatr NOWY – Zabrze 

Znane i lubiane piosenki z różnych bajek zaprezentowane zostaną przez aktorów zabrzańskiej sceny. Zjawi się Plastuś, Słonik, Misiu, Tygrysek i wiele innych barwnych, bajkowych postaci. Wprowadzą one naszych milusińskich w magiczny świat pełen radosnej energii.

czas trwania: 1 godz. 30 min. (z przerwą)

spektakl dla widzów od 3 lat

 

9 lutego (czwartek), g.11.00, Scena NCK

KSIĘGA LASU – Teatr Scena Na Scenie – Kraków 

W pięknym starym lesie, zamieszkiwanym przez Pszczoły, Motylka, Pająka, Zaskrońca, a nawet leśne Echo, pojawia się zagrażająca jego mieszkańcom choroba. Na ratunek przybywa dzielny Drwal, który postanawia uratować las. Ta piękna opowieść o przyjaźni, lojalności oraz walce dobra ze złem to także swoista bajkowa lekcja ekologii.

czas trwania: 1 godz. 15 min.

spektakl dla widzów od 4 lat

 

10 lutego (piątek), g.11.00, Scena NCK

PCHŁA SZACHRAJKA – Teatr Lalek Rabcio – Rabka-Zdrój

Pchła  Szachrajka  Jana  Brzechwy to jedna z najbardziej znanych bajek dla dzieci. Błyskotliwa, inteligentna i pełna elegancji  tytułowa  bohaterka  umiejętnie steruje  innymi, z właściwą  sobie złośliwością wykorzystując słabości otoczenia. Mała Pchła musi jednak w końcu zapłacić za swe wybryki i ostatecznie zmienia się w przykładną oraz godną naśladowania  postać.

czas trwania: 1 godz.

spektakl dla widzów od 4 lat

 

bilety: 20 zł

 

 

Była sobie bajeczka

 

Po raz kolejny w ramach Festiwalu dzieci w wieku do 3 lat wraz ze swoimi opiekunami będą mieli okazję zobaczyć spektakle dla najnajów. Tego typu forma teatralna to połączenie edukacji teatralnej i zabawy. W teatrze dla najnajów najważniejsze są zmysły. Jednym z głównych założeń tego typu przedstawień jest stymulowanie i rozwijanie dziecięcej wyobraźni oraz kreatywności.

 

31 stycznia (wtorek), g.10.00, 11.30, sala 3, budynek C

BAM-BAM – Teatr „CHRZĄSZCZ W TRZCINIE” 

Przedstawienie oparte jest na prostych środkach wyrazu: naturalnych kolorach, formach i dźwiękach, co pozwala młodym widzom wyciszyć się, skupić i wniknąć w świat teatru. Poza zmysłem wzroku i słuchu pobudza też dotyk i węch… Zakończeniem jest wspólna zabawa aktorów z dziećmi, a także spotkanie z niezwykłymi instrumentami.

Reżyseria: Marta i Cezary Skroccy

Scenografia: Marta Skrocka

Dźwięki: Piotr Kolecki

Występują: Cezary Skrocki i Marta Skrocka

czas trwania: 30 min + 15 min zabawy

bilety: 20/10 zł

 

7 lutego (wtorek), g.10.00, 11.30, sala 3, budynek C

WITAJKI I PAPATKI – Teatr „CHRZĄSZCZ W TRZCINIE”

Najnowszy spektakl Teatru Chrząszcz w Trzcinie skierowany dla najmłodszych widzów, nawet od 8. miesiąca!

Znajdziemy tu typowe dla teatru inicjacyjnego elementy: przyjazna atmosfera, akcja dostosowana do wieku odbiorców, spokojne kolory i naturalne dźwięki, zabawy sensoryczne i działania wspomagające rozwój dziecka. Spektaklowi towarzyszy grana na żywo muzyka w wykonaniu Piotra Koleckiego, który specjalizuje się w grze na unikatowych instrumentach.

Motywem przewodnim spektaklu WITAJKI I PAPATKI są… dłonie. Służą do witania, żegnania, zapoznawania się, bawienia, ogrzewania, próbowania…. Na oczach dzieci na scenie pojawia się śnieg, kwiaty, pszczoły, łąka, morze… co jeszcze?  Sprawdźcie sami i zafundujcie swoim szkrabom pierwsze spotkanie z teatrem!

Reżyseria: Marta i Cezary Skroccy

Scenografia: Marta Skrocka

Dźwięki: Piotr Kolecki

Występują: Cezary Skrocki i Marta Skrocka

czas trwania: 30 min + 15 min zabawy

bilety: 20/10 zł

 

Wystawa:

Wystawa lalek teatralnych z Teatru  Lalek RABCIO z Rabki-Zdroju

30 stycznia – 10 lutego 2017

czynna pn.-pt. w godz. 10.00 -16.00, sala 4, budynek C

bilety 2 zł (z biletem na spektakl – wstęp wolny)

 

Informacje i zamówienia:

Biuro Organizacji Widowni – tel. 12 644 02 66 wew. 55, e-mail: rezerwacja@nck.krakow.pl

Kasa – tel. 12 644 02 66 wew. 56

Źródło zdjęć oraz informacja: NCK KRAKÓW

Aktualności

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s