Mój „quality time”

Ostatnimi czasy coraz bardziej fascynuje mnie duńska filozofia życia, a wszystko za sprawą jednego nazwiska – Jesper Juul. Z poglądami tego pedagoga i terapeuty – jako osoba związana na co dzień z edukacją i środowiskiem uniwersyteckim – zetknęłam się niejako naturalnie. Propagowana przez niego idea szacunku względem dzieci niemal natychmiast przypadła mi do gustu.

W dzisiejszym wpisie poruszę jednak zagadnienie odnoszące się nie tyleż do nauki, co do relacji rodzinnych. Chodzi o termin „quality time”, o którym Juul wspomina w opublikowanym (znów!) w „Extra Psychologii” artykule „Współczesna rodzina i dylemat czasu”, wiążąc go ze zwykłymi czynnościami, takimi jak: spacer,  łowienie ryb, jedzenie lodów.

Na czym polega fenomen owego zjawiska, ta jego jakość? Na wspólnym „byciu”, na poświęceniu przysłowiowych „pięciu minut” dziecku, mężowi, żonie; na rezygnacji na ten moment z zawodowych obowiązków, z zadań; na uwolnieniu się od stresu, od myśli zaprzątających nam głowę. Tylko w takich chwilach, w takich warunkach jesteśmy w stanie ze sobą szczerze porozmawiać, otworzyć się, dowiedzieć się czegoś ważnego o potrzebach bliskich, o tym, co nas – jako rodziców – wzbogaca. Mądre i jakże proste! Prawda?

Od razu ewokowałam w pamięci podobne sytuacje i oto, co złożyło się na mój prywatny „quality time”: niedzielne wyjazdy z mężem na rybkę do Pstrążnej, a potem kawa i gofr w Kudowie Zdrój; godziny spędzone w londyńskiej Tate Modern Gallery (również z mężem), kontemplacja przyrody w La Sallete  (Francja), spacery uliczkami Wenecji, wino na plaży w Kołobrzegu, popołudnie z dobrą książką, wieczory w teatrze, seanse kinowe, noce spędzone nad studiowaniem Blake’a i Słowackiego, a od ponad dwóch miesięcy: przewijanie pieluch, nadawanie imion zwierzątkom z karuzeli, karmienie…

A u Was, Trendy Mamy, co wchodzi w skład tego pojęcia? Jak wy spędzacie Wasz czas?

Źródło zdjęć: pixabay.com

Rozwój osobisty

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s